Jump to content

Page:PL Jan Łąpiński - Przewodnik po Ciechocinku.djvu/25

From Wikisource
This page has not been proofread.

opatrzeć się można. Cztery bardzo porządnie utrzymywane hotele, dwie cukiernie, trzy drukarnie, księgarnie, kilka fabryk i zakładów przemysłowych.
 Godnym jest zwiedzenia starożytny kościół katedralny, zbudowany w stylu wiślano-bałtyckim, bardzo starannie utrzymany, obecnie gruntownie odnawiany.
 Włocławek, jakkolwiek ma wszelkie cechy miast nowożytnych, odległej bardzo sięga przeszłości.
 Przejazd z Ciechocinka do Włocławka koleją żelazną trwa 1½, godziny i kosztuje 61 kop. od osoby kl. III; Rs. 1 kop. 19 kl. II; kl. I Rs. 1 kop. 58.
 Przyjechać można do Włocławka o godz. 10 rano, wrócić do Ciechocinka o godz. 9 wieczorem. Na pobyt więc i zwiedzenie miasta zostaje dosyć czasu.
 TORUŃ. Miasto pograniczne w Prussach, oddalone od Ciechocinka o 3 mile drogi, silna forteca. Cena przejazdu koleją żelazną z Aleksandrowa do Torunia kl. I Mrk. 1 fen. 20; kl. II fen. 90; kl. III fen. 60.
 Jako jedno z najstarożytniejszych miast dawnej Polski Toruń wart zwiedzenia, tem więcej, że w ciągu jednego dnia można być tam i z powrotem. Cała trudność leży w przejeździe przez granicę, w ostatnich czasach dla formalności pasportowych znacznie utrudnionym.
 ALEKSANDRÓW. Pograniczna stacja drogi żelaznej Warszawsko-Bydgoskiej, komora celna. Wspaniała cerkiew i ładny kościół katolicki. Obok dworca starannie utrzymany park. Bufet prowadzony z wielką elegancją, zaopatrzony w wytworne jadła i napoje. W Aleksandrowie staraniem miejscowych urzędników i kommissantów handlowych urządzane bywają wieczory tańcujące, koncerty i przedstawienia amatorskie. Kommunikacja z Ciechocinkiem nadzwyczaj ułatwiona.
 SŁUŻEWO. Miasteczko, a raczej osada nie odznacza się niczem godniej szem uwagi, oprócz pięknego ogrodu właścicieli W-nych Wodzińskich.