świeża do Pińska, nad rz. Bobrykiem, w gm. dobrosławskiej, w 1-m stanie polic. (łohiszyńskim), w 1-okręgu sądowym (Pohost-zahorodny). Dobra B. mają obszaru 6670 dzies., w glebie bardzo piaszczystej ale sianożęci są obfite. Była tu stacya pocztowa byłego traktu poczt. Mińsk–Pińsk, o 19 w. od st. p. Chotynicze. Własność dziedziczna Bortnowskich. 2.) B., mała wioska, pow. radomyski, o 30 w. od Czarnobyla. Mieszk. 12; należą do maksymowieckiej parafii, trudnią się węglarstwem. Zarząd gminny w Maksimowiczach, policyjny w Czarnobylu. Kl. Przed. 3.) B. wielki, wś rządowa i gmina, pow. bałcki, ma dusz męz. 458. Ziemi włośc. 1824 dz. W r. 1816 wraz z Bobrykiem małym i Kuraczemi łozami nadany był na 12 lat generałowi Bystremu; obecnie zaś 1373 dz. ziemi używal. oddano radcy Warandzie. 4.) B. mały, wś, pow. bałcki, gm. B. wielki, należała do rządu, obecnie 1355 dz. należy do kupca Popowicza i Rusowa; dusz 214; ziemi włośc. 280 dzies.
Bobryk, st. dr. żel. kursko–kijow., między Broworami a Bobrowicami, o 47 w. od Kijowa.
Bobryk, 1.) Bobrzyk, rz. w pow. pińskim, lewy dopływ Prypeci. Bierze początek w błotach zwanych Ruda, w północnej stronie pow. pińskiego, przepływa najbłotnistsze i bezludne miejscowości pińszczyzny środkowej, w pobliżu jeziora pohoskiego; dalej zwraca się bardziej na wschód i o milę poniżej wsi Berezcy wpada do Prypeci poniżej Jasiołdy i Styru. Jak i wszystkie rz. pińskie, B. jest bardzo rybną. Ma około 75 w. dł., przyjmuje z prawej strony Wiślicę i wody jez. Pohost. Al. Jel. 2.) B., rz., dopływ prawy rz. Uszy, ma źródło w Wołczkowie, odlewa stawy z wsi Korolówka, Maksymowice i B. w radomyskiem. 3.) B., rz., lewy dopływ Teterowa, uchodzi naprzeciw Tryhor.
Bobryki, wś, w północnej stronie pow. mozyrskiego, w gminie grabowskiej, w 2 stanie policyjnym (petrykowskim), w 2 okręgu sądowym. Na odludnem zapadłem polesiu. Al. Jel.
Bobryki, wś, pow. epifański, gub. tulska, o 5¼ w. od st. dr. żel. riażsko–wiaziemskiej: B.-Dońskie.
Bobryniec, m. pow. gub. chersońskiej, o 181 w. na płn. od miasta gub., na wysokim brzegu rzeczki t. n., przy drodze pocztowej z Nikołajewa do Elizawetgradu, ma st. poczt., 1860 r. miał 10194 mk., dziś liczy 7780. B. został przemianowany z wsi na miasto 1828. Powiat bobryniecki ma 14183 w. kw., grunta urodzajne, wody obfitość; r. 1860 miał 220,726 mk.
Bobryniec, ob. Inguł.
Bobryniecki Majdan, ob. Bibków Majdan.
Bobryńska, Bobrinskaja, st. dr. żel. fastowskiej, między Włodzimierzówką i Kamionką, o 199 w. od Fastowa. Z B. przez Smiłę i Biełozierje idzie osobna linia dr. żel. do Czerkas, 27 w. długa.
Bobryszki, 1.) wś pryw., pow. nowo-aleksandrowski, gub. kow., 41 w. od m. pow., z domem modlitwy dla raskolników. 2.) B., wś, pow. wileński, o 3 w. od Czabiszek, folw., należy do dóbr Czabiszki Piłsudzkich. Obecnie własność Jana Piłsudzkiego. Parafia w Czabiszkach. Dr. T. Hr. 3.) B., okrąg wiejski w gm. Oranach, pow. trocki, liczy w obrębie swym wsie: Bobrzyszki, Serafiniszki, Kirklany, Aleksandrowo, Mieszkucie, Powierancie. Wś B. ma kaplicę murowaną, należącą do parafii Daugie a stawianą na mogiłach.
Bobrza, wś rządowa, nad rz. Bobrek, pow. kielecki, gm. Samsonów, par. Ćmińsk, na wzgórzach, przy drodze bitej z Mniewa do Kielc. W 17 w. istniały tu już fabryki żelazne. W 1827 r. było tu 59 dm. i 342 mk.
Bobrza, ob. Bobrek.
Bobrzanie, ob. Boboranie.
Bobrzanka, rz., ob. Dawinia.
Bobrze, jezioro, w dobr. Holny Wolmera, pow. sejneński, 50 morg. obszaru, 30 st. głęb., lączy się z jez. Czarne.
Bobrzec, ob. Bober.
Bobrzek, potoczek podgórski, wypływający na gruntach wsi Inwałdu w pow. wadowickim; przerzyna gościniec wadowicko–andrychowski, płynie zrazu na północ, potem na północny zachód, między wzgórzami gminy Wieprza i uchodzi z pr. brz. do Wieprzówki w tejże gminie, po niespełna półmilowym biegu. Br. G.
Bobrzyca, ob. Bobrek. Enc. Orgel. mylnie opisuje ją powtórnie (III 832) jakby odrębną rzekę.
Bobrzyk, ob. Bobryk.
Bobrzykowszczyzna, okrąg wiejski w gm. Myszagoła, pow. wileński, liczy nast. wsie: Stankieniszki, Poużole, Heswa, Brynkiszki, Popoksza, Sanguniszki, Towciszki; zaścianki: Zagieswa, Buda, Ipasznik, Koźliszki, Syncieniszki, Niedźwiedziszki.
Bobrzyszki, ob. Bobryszki.
Bobty, mko-rządowe, pow. kowieński, na lewym brzegu Niewiaży, przy drodze niegdyś pocztowej, idącej z Szawel przez Kiejdany do Kowna, o 4 mile od Kowna, a o 3 mile od Kiejdan, z piękną w pobliżu górą. Liczy około 1000 mk., 60 dm., ma szkołę żydowską. Prawo miejskie otrzymalo w XVII w. Starostwo B. płaciło w tym czasie 364 zł. kwarty. Parafialny kościół katol. śś. Piotra i Pawla, 1672 wzniesiony z drzewa kosztem obyw. Mleczka, 1771 odnowiony przez Prozora, 1830 pogorzał, 1854 znowu przebudowany. Parafia katol. dekan. kowieńskiego: dusz 2392. Filia w Moniszkańcach z kościołem Zbawiciela, wzniesionym z drzewa 1848 przez obyw. Zaleskiego.