Jump to content

Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 1.djvu/724

From Wikisource
This page has been proofread.

Odry, poczyna się koło mka Głupczyc na Szląsku a wpada poniżej Bękowic do Odry. Na milę powyżej swego ujścia zabiera od lewego brzegu, pod wsią Janowice, Małą Troję i zowie się pod Bękowicami Psinną. F. S.

Cyndały, opisane pod Cendały. Tu dodajemy, że folw. C. z wsią C., leży od Płocka w. 42, od Sierpca w. 21, od Raciąża w. 7. Rozl. wynosi m. 319 a mianowicie: grunta orne i ogrody m. 189, łąk m. 21, pastwisk m. 37, lasu m. 47, zarośli m. 18, nieużytki i place m. 13. Budowli drewnianych 9; pokłady torfu i rudy; wieś C. osad 4, gruntu m. 3.

Cyndel, ob. niem. Zindel.

Cynejki, mylnie Cypejki, wieś w pow. trockim, o wiorst 3 od mka i stacyi dr. żel. Żosiel. Przy niej na skromnym cmentarzyku spoczywają zwłoki zacnych obywateli: Strawińskich. R. Jac.

Cynków, 1.) wieś, pow. nowoaleksandryjski, gm. Drzewce, par. Wąwolnica. Liczy 8 dm., 90 mk. Pod C. ma swoje źródła rz. Bystra. 2.) C., wieś rządowa, pow. będziński, gm. Rudnik Wielki, par. Koziegłowy. Leży na prawo od drogi z Koziegłów do Siewierza. W 1827 r. było tu 96 dm., 680 mk.; st. poczt. w Myszkowie. Br. Ch.

Cynna, ob. Cyna.

Cynty, niem. Zinten, miasto, pow. świętosiekierski, młyn i st. pocztowa.

Cypejki, ob. Cynejki.

Cypel, przysiołek Gorzyc.

Cyporpiewie, wieś, pow. maryampolski, gm. Gudele, par. Skrawdzie. Liczy 5 dm. i 75 mieszk. Br. Ch.

Cyprki, 1.) wieś szlachecka i włośc., pow. szczuczyński, gm. Bogusze, par. Grajewo. W 1827 r. miały 21 dm., 126 mk. 2) C., ob. Chrzanowo. Br. Ch.

Cyprki, ob. Czyprki.

Cypryanka, ob. Chełmica.

Cypryanki i Cypryany, kol., pow. sochaczewski, gm. i par. Rybno,

Cypryanów, wieś, pow. brzeziński, gmina Biała, par. Gieczno.

Cypryanów, niem. Cziprzanow, wieś nad rz. Cynną, pow. raciborski, par. Janowice, tuż do Janowic przylega; niegdyś należała do probostwa w Raciborzu, ma 406 m. rozl., młyn wodny. F. S.

Cyr, wieś, pow. piński, w 2 okr. policyjnym, na granicy Wołynia, niedaleko Prypeci, majątek przedtem funduszowy klasztoru dominikańskiego w Kamieniu Koszyrskim (pow. kowelski), teraz koronny a w małej cząstce Baranowskiego. Ma cerkiew, 194 mk.

Cyrale, wś, pow. suwalski, gm. Maćkowo, par. Puńsk. Leży w odległ. 32 wiorst od Suwałk. R. 1827 miały 20 dm., 148 mk., teraz liczą 34 dm. i 285 mk. K. H.

Cyranka (z Biesiadkami, Przyłękiem zgórskim i Dębżyną), wieś, pow. mielecki, 4743 m. rozl., wtem 3417 m. lasu, 121 dm., 751 mk., par. w Mielcu; wyrób mazi; leży w równinie, blisko gościńca krajowego prowadzącego z Dębicy do Nabrzezia, gleba żytnia.

Cyrchy, wieś, pow. kielecki, gm. Mniów, par. Chełmce.

Cyrhla, także Cyrla. Jestto nazwa kilku polan na Podhalu nowotarskiem, przedewszystkiem w obrębie gmin Zakopanego, Muru, Brzegów i Poronina. Wyraz ten znaczy przestrzeń z dokładnie opisanemi granicami. Opis granic za dowód własności i za akt urzędowy służyć mogący Podhalanie cyrklem zowią. Również w Czorsztyńskiem spotykamy tę nazwę. Pola bowiem częścią włościańskie, częścią dworskie, leżące między granicą Krośnicką a wsią Hałuszową, zowią Cyrhlą. Br. G.

Cyrkliszki, wieś, pow. święciański, dobra hrabiów Mostowskich i ich rezydencya z pałacem i parkiem, o pół mili od Święcian.

Cyrla, także Cyrlikowskim zwany, potok tatrzański, na Podhalu nowotarskiem, w obrębie gm. Zakopanego. Powstaje na granicy między rolą Starą Toporową i polaną Hrube Niźnie; łączy się na granicy Poronina z potokiem Świdrówką, płynącym z lasu na gr. polany Cyrli i Kiełbasówki. Potok ten wpada do Porońca na lewym jego brzegu. Długość biegu 4 kil. Por. Cyrhla. Br. G.

Cyrlica, st. dr. żel. Odessa-Jassy, między Ungeniami a Kornesztami, o 260 wiorst od Odessy.

Cyruliszki, wieś w Kurlandyi, w par. Selburg.

Cyrusowa wola, wieś i folw., pow. brzeziński, gm. Dmosin, par. Kołacinek. Posiada urząd gminny, 32 dm. i 360 mk. Dobra Wola Cyrusowa składają się z folw. Wola C. i Jabłonów, tudzież wsi Woli C.; od Piotrkowa w. 56, od Brzezin w. 7, od Rogowa w. 10. Nabyte w r. 1855 za rs. 34050. Rozl. wynosi 1033 m. a mianowicie: folw. Wola Cyrusowa grunta orne i ogrody m. 528, łąk m. 43, pastwisk m. 69, lasu m. 209, nieużytki i place m. 23: razem m. 872. Budowli murowanych 3, drewnianych 14. Folw. Jabłonów grunta orne i ogrody m. 153, łąk m. 1, nieużytki i place m. 7: razem m. 161. Budowli drewnianych 3, gospodarstwo 4-polowe. Wieś Wola C. osad 43, gruntu m. 642. A. Pal. i Br. Ch.

Cyrwija, ob. Mereczanka.

Cyryn, Cyryń, małe mko i wieś w samym środku pow. nowogródzkiego, nad rz. Serwecz, z zarządem gminnym. Gmina cyryńska składa się z 65 wiosek i liczy 2692 dusz męz. Tu jest cerkiew parafialna prawosł. i szkółka gminna. C. od Nowogródka odległy o 5 mil. Miasteczko liczy 555 mk. Było to niegdyś