Jump to content

Page:PL Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 2.djvu/400

From Wikisource
This page has been proofread.

Forszteròwka, przedm. Przemyśla.

Fortuna, dobra, pow. dryssieński. R. 1811 własność Fortunata Chełchowskiego, dziś syna jego Kazimierza; miały 92 dusz męz., 499 dz. rozl. A. K. Ł.

Fortuna lub Grabowice, folw. dóbr Niepasice, pow. toszecko-gliwicki.

Fortunatówka albo Janowiecka Buda, wś, pow. radomyski, gm. michałowska w Janówce, par. janowiecka, okr. policyjny maliński, o 4 w. od Janówki, o 14 w. od Malina, nad niewielką rzeczką bezimienną, dopływem Irszy. Ma 180 mk. prawosł., przeważnie zajętych przemysł. leśnym i pszczelnictwem; ziemi 1019 dzies., głównie błota i lasy. Kl. Przed.

Foruwka, ob Fedorówka i Furzówka.

Forró-Encs (węg.), st. dr. żel. ciskiej, o 48 kil. od Koszyc.

Fortunopol, folw. w Inflantach polskich, pow. lucyński, par. lucyńska, ma zaledwie 148 dzies. obszaru i należy do Krejca. Przed laty wchodził w skład dawnej Bryckowszczyzny. Por. Ewersmujża. G. M.

Foshuta, niem. Fosshütte, szlach. wś włościańska, pow. kościerski, zawiera 8 posiadłości gburskich, ogrodn. 2, obszaru ziemi 555 mórg, dom. mieszk. 16, kat. 98, ewang. 79, par. Stara Kiszewa, szkoła Chwarzenko, poczta Nowe Polaszki, odległość od Kościerzyny 2 i pół mili.

Fossa, ob. Zwonicha.

Fosshuette (niem.), ob. Foshuta.

Foszczyce, przysiołek, ob. Błaszkowa.

Foszetówka, mały folwarczek rządowy, pow. warszawski, gm. Młociny, par. Wawrzyszew. Piaszczyste grunta dzierżawią chłopi. Jest też kopalnia glinki, podobno ogniotrwałej. F. leży między Bielanami a Wawrzyszewem.

Fotyń, ob. Chotyń.

Fradautz, Fradowce, ob. Fratauz, Fratowce.

Fraeuleinhof (niem.), dobra, pow. królewiecki, st. p. Quednau.

Fraga, wś, pow. rohatyński, nad rzeczką Swirz, oddalona o 15 kil. na północny zachód od staros. w Rohatynie, o 6 kil. w tym samym kierunku od rzym. kat. parafii i urzędu poczt. w Podkamieniu. Przestrzeń posiadłości więk. roli or. 409, łąk i ogr. 143, past. 67; posiadłości mniejszej roli or. 636, łąk i ogr. 108, past. 142 mr. austr. Ludność 546, w tem rzym. kat. 85. Gr. kat. parafia w miejscu z filią Podbórze o 1 kil. na płn. oddaloną, razem 660 dusz gr. kat. obrządku. Szkoła etatowa o 1 nauczycielu, kasa pożyczkowa gminna z funduszem zakładowym 408 zł. aw. Właściciel więk. posiadłości Leontyna z hr. Baworowskich hrab. Starzeńska. B. R.

Frain, ob. Wranów.

Fraksztyn, Franksztyn, niem. Frankenstein, pow. brodnicki, 1.) młyn do wsi Skępska należący, nad małą strugą zwaną Bielica, która przy karczmie Łęga wpada do Drwęcy; przy granicy pow. toruńskiego, bud. 9, dm. mieszk. 2, ewang. 20, par. Chełmonie, szkoła Skępsk, poczta Kowalewo, dokąd odległość przeszło 1 mila. 2.) F., osada, niem. Reis-Frankenstein, budynek i dom mieszk. 1, ewang. 20; parafia, szkoła, poczta jak wyżej. Kś. F.

Frampol, os., przedtem mko, pow. zamojski, gm. i par. Frampol, 4 okr. sądu gmin. w Gorajcu (ob.), leży w zachod. str. pow., nad rzeką Ładą, przy trakcie poczt. z Biłgoraja do Janowa ordynackiego, i graniczy z pow. janowskim. Odl. od Zamościa w. 46, Szczebrzeszyna w. 24. Janowa ord. w 17 i pół i Lublina oraz st. dr. żel. Nadwiśl. Rejowiec w. 70. F. założonym został w Małej Polsce, byłem wdztwie lubelskiem, pow. urzędowskim, przez ówczesnego właściciela Franciszka Butlera w r. 1705, z nadaniem obecnego nazwiska od swego imienia, i pozostawał pierwotnie pod zarządem wójta; dopiero w r. 1773 następny właściciel Jan Wisłocki sukces. Butlera, wyniósł go do godności mta, z ustanowieniem tegoczesnej władzy municypalnej i cechów: tkackiego, szewckiego i garncarskiego, co potwierdzając, Stanisław August przez przywilej z d. 1 grudnia 1789 r., nadał mtu 7 jarmar., lecz mto to zwolna się rozwijając, prawdopodobnie przez utrudnione komunikacye niedoszło do posiadania kompletnego charakteru mta, skutkiem czego w r. 1870 zamienione zostało na osadę. Przy pierwszym podziale w r. 1772, F. stanowił punkt linii granicznej Galicyi, prowadzącej od Szląska Wisłą po ujście Sanu, potem na F., Zamość, Hrubieszów, do Buga po Zbaraż, Podhorce i Dniestr. Do zabytków z epoki założenia F., należał egzystujący tu do r. 1873 kościół drewn. parafialny a w późniejszych czasach filialny, t. j. zależący z księgami metr. do par. Radzięcin (ob.) pod wezw. ś. Jana Nepom., gdyż świątynia ta zbudowaną była w r. 1740 przez Józefa hr. Butlera; lecz uległszy czasowemu zniszczeniu, musiała być usuniętą z swego miejsca, na którem stanął nowy przybytek Panu, murowany, wzniesiony w 1873 do 1878 r. kosztem parafii, który również jak i poprzedni benedykowany został na cześć św. Jana Nepom. na d. 11 listopada 1878 r. przez prałata i dziekana zamojskiego ks. Karnickiego dla 2618 parafian. W okresie budowy kościoła wymurowano tu synagogę żyd. dla 1189 wyz., a więc prócz rzeczonych kościołów i synag. F., obecnie posiada: zarząd gm. z kasą pożyczkowo-wkładową, stacyą pocztową, szkółkę początkową, drobnych sklepów i kramików 11, wokoło niezwykle obszernego, odznaczającego się regularną równiną placu targowego „rynku“, ulic 12 (niebrukowane) i 227 dm., z których 2 mur., a w r. 1780 było tu 130 dm. drewn. Os. ta, zajmując ogól. prze-